Monitoring IP

Kamera IP BCS-TIP7300IRMonitoring zarówno przemysłowy, jak i domowy jest najczęściej prowadzony, aby uniknąć strat czy uszkodzenia mienia. Właśnie dlatego tak istotna jest wysoka jakość prowadzonej obserwacji. Obecnie na rynku jest bardzo wiele różnego typu urządzeń monitorujących i każde z nich ma jakieś określone, czasami bardzo wąskie zastosowanie. Bardzo ważne jest zatem dokładne sprecyzowanie wymagań stawianych systemowi.

Co daje monitoring IP?

Systemy analogowe wymagają konwersji podczas zapisu, co niekorzystnie wpływa na jakość rejestrowanego obrazu. W technologii cyfrowej ten problem w ogóle nie istnieje. Monitoring IP to chyba najnowocześniejsza i najbardziej elastyczna opcja. Dzięki temu, że bazuje on na najnowszych technologiach, możliwości jego rozwoju są praktycznie nieograniczone. Można w zależności od potrzeb dołączać nowe moduły czy czujki, bez konieczności przebudowy lub kłopotliwych instalacji. Wiele systemów IP to systemy bezprzewodowe, co nie tylko ułatwia ich montaż, ale także zdecydowanie obniża koszty.

Monitoring IP jest najczęściej wybierany przez firmy, których obiekty są rozległe lub nawet rozmieszczone w różnych miejscach. Zastosowanie innej technologii byłoby w zasadzie niemożliwe ze względu na niemożność stworzenia jednego spójnego systemu. Urządzenia cyfrowe mogą być sterowane także za pośrednictwem Internetu. Pozwala to na zdalną kontrolę nad obiektami, nawet tymi znajdującymi się bardzo daleko.

Do budowy systemu monitoringu IP potrzebne są kamery i czujki dowolnie rozmieszczone przez użytkownika. Obraz z nich jest przechwytywany i nagrywany przez rejestratory, a następnie zapisywany na dyskach twardych. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możliwy jest także podgląd bieżący na monitorach. Większość rejestratorów przekazuje jednocześnie obraz z wielu kamer. Może on być prezentowany na osobnych ekranach albo na jednym, ale w wielu oknach. Obrazy ważniejsze mogą mieć większy rozmiar, a mniej istotne – mniejszy.
Monitoring IP staje się coraz popularniejszy także ze względu na obniżające się koszty montażu oraz niezwykle łatwą obsługę i konfigurację.