Konserwacja systemu alarmowego

Konserwacja systemu alarmowegoZamontowanie systemu zabezpieczeń w swoim domu czy firmie może pomóc w ochronie mienia, ale wiąże się z koniecznością wykonywania regularnych przeglądów i konserwacji urządzeń. Takie przeglądy techniczne mają na celu sprawdzenie czy alarm działa poprawnie, a co za tym idzie czy będzie stanowił odpowiednią ochronę przed włamaniem.

Producenci tworząc nowoczesne systemy zabezpieczeń dążą do tego, aby jak najwięcej elementów można było kontrolować samodzielnie. Chodzi np. o stan baterii niezbędnej do uruchomienia zasilania awaryjnego. Dzięki temu uniknie się sytuacji kiedy system nie zadziała z powodu przerwy w dostawie prądu. Dodatkowo do systemów alarmowych można podłączyć czujniki takie jak czujnik dymu, gazu (czadu/tlenku węgla, propanu, butanu) czy rozlanej wody. Dzięki nim dom będzie zabezpieczony nie tylko przed włamaniem, ale także innymi usterkami, które mogą wyrządzić szkody. System alarmowy można połączyć także z funkcją inteligentnego domu i kontrolować np. zasunięcie rolet. W dużym stopniu ułatwi to codzienne czynności, oczywiście wszystko pod warunkiem, że cały system będzie działać poprawnie. Aby mieć pewność istotne jest regularne wykonywanie konserwacji i przeglądu.

Jak często dokonywać konserwacji i przeglądu alarmu?

Zalecane jest wykonywanie przeglądu minimum raz w roku, niektórzy jednak wykonują go nawet 4 razy w roku. Wszystko zależy od obiektu, w którym zainstalowany został system. Jeżeli budynek narażony jest na częste włamania taka konserwacja może odbywać się nawet co miesiąc.
Ważne jest aby przegląd wykonywał fachowiec, ponieważ niektóre usterki bez odpowiedniego sprzętu ciężko samemu zauważyć, a mogą zaburzać pracę całego systemu. Ze względu na to, że niektóre osoby zapominają o wykonywaniu regularnych przeglądów istnieją firmy, które oferują takie usługi w abonamencie płatnym co miesiąc. W ramach takiego abonamentu fachowcy sami dbają o regularne przeglądy i podczas nich eliminują wszystkie ewentualne usterki. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla osób mających dużo obowiązków na głowie.

Co sprawdzane jest podczas przeglądu?

Okresowe testy obejmują sprawdzenie reakcji czujników na ruch, ciepło, a także dym i gaz (w przypadku czujników gazu i dymu). Dodatkowo warto również zwrócić uwagę czy nie znajdują się na nich elementy mogące zaburzyć ich pracę. Sprawdzana jest także poprawność działania sygnalizatorów ostrzegawczych. Jest to bardzo istotne ponieważ dźwięk i światło mogą odstraszyć włamywacza, a także zwrócić uwagę domowników, że ktoś próbuje się wkraść. Konserwacja obejmuje także sprawdzenie komunikatora, który informuje firmę ochroniarską o włamaniu, zasilania awaryjnego, a także sprawdzenie mocowań wszystkich elementów co jest równie istotne w poprawnym funkcjonowaniu alarmu.

Częste konserwacje systemów alarmowych i aktualizacje oprogramowania zapewnią, że zadziała on poprawnie. Nie warto lekceważyć wykonywania okresowych przeglądów ponieważ czasami zwykłe przepięcie zasilania lub burza mogą spowodować uszkodzenie całego systemu i w dużym stopniu zmniejszyć skuteczność jego ochrony.