Domofony i wideodomofony

domofony i wideodomofonyJednym z elementów wchodzących w skład systemu zabezpieczeń jest domofon czy wideodomofon. Stosowane zarówno w domach prywatnych, mieszkaniach w blokach, jak i firmach ułatwiają komunikację, a dodatkowo chronią przed wpuszczeniem do środka nieproszonych gości.

Domofon

Na instalację domofonową składa się kilka elementów takich jak bramofon, unifon, zasilacz domofonowy oraz elektrozaczep. Każdy z nich odpowiada za pewne czynności, tworząc spójną całość powszechnie nazywaną domofonem.

Bramofon to inaczej kaseta domofonowa. Przymocowany jest on przy wejściu do budynku, czy na bramie. Umieszczony jest w nim głośnik, mikrofon oraz przycisk lub przyciski (w zależności od rodzaju czy ilości mieszkań), z pomocą których skontaktujemy się z mieszkańcami.

Unifon jest to słuchawka domofonowa znajdująca się wewnątrz budynku/mieszkania. Podobnie jak bramofon posiada głośnik, mikrofon oraz przyciski najczęściej służące do otworzenia bramy, kontaktu z innym unifonem w tej samej instalacji (np. w domach wielopietrowych) czy wyciszenia dźwięku domofonu (jest to przydatne np. w nocy, kiedy nie chcemy żeby ktoś nas obudził).

Zasilacz domofonowy podłączony do prądu pozwala na sprawne działanie każdego z elementów domofonu. Montowany jest wewnątrz budynku, tak by uchronić go przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Elektrozaczep lub zwora elektromagnetyczna to element umożliwiający otwarcie drzwi lub furtki po naciśnięciu guzika w unifonie.

Rodzaje domofonów

Wyróżniamy dwa rodzaje domofonów: cyfrowe oraz analogowe. Na rynku znaleźć można także domofony analogowo-cyfrowe. Podczas podjęcia decyzji o zakupie konkretnego rodzaju domofonu należy uwzględnić jego przeznaczenie ponieważ inne instalacje zaleca się stosowleftać w bloku, a inne w domu jednorodzinnym.

Domofon w systemie analogowym jest to najprostsza i najstarsza wersja. Stosowany jest głównie w budynkach, gdzie mieszka niewiele rodzin ze względu na to, że wszystko łączone jest przy użyciu dużej ilości kabli. Każdy unifon połączony jest z bramofonem za pomocą osobnego kabla. Dodatkowo montowanie większej ilości unifonów może spowodować pogorszenie się jakości dźwięku. Na bramofonie znajdują się przyciski indywidualne dla każdego z mieszkań. Obok nich znajdują się także wizytówki zawierające informacje na temat numeru mieszkania, do którego przypisany jest przycisk, a czasami również nazwiska osoby w nim mieszkającej.

Nowocześniejszą wersją domofonu analogowego jest domofon w systemie cyfrowym. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim mniejsza ilość przewodów. Posiada centralę cyfrową z dekoderami oraz bramofon z klawiaturą, dzięki czemu możliwe jest otwarcie drzwi po wpisaniu kodu. Niektóre modele mają także dodatkową funkcję umożliwiającą odblokowanie drzwi po zbliżeniu odpowiedniego klucza. Nie posiada także indywidualnych przycisków, chcąc zadzwonić pod konkretny numer, należy go wybrać na klawiaturze.

Wideodomofony

Wideofon działa na podobnej zasadzie jak klasyczny domofon. Różni się jedynie tym, że w przypadku wideodomofonów nie tylko rozmawiamy z drugą osobą, ale mamy możliwość również ją zobaczyć. Podobnie jak w domofonach, wideodomofon także posiada bramofon czyli panel umieszczany na zewnątrz przy drzwiach czy furtce. Oprócz standardowego przycisku, za pomocą którego możliwe jest zadzwonienie pod wskazany adres, znajduje się w nim również kamera. Wideodomofon różni się jednak w znacznym stopniu tym, co montowane jest wewnątrz mieszkania. Nie posiada unifonu, a specjalny panel z wyświetlaczem, tak zwany wideomonitor. Do jednego bramofonu można przypisać kilka wideomonitorów. Przydatne jest to szczególnie w domach wielopiętrowych, by nie trzeba było schodzić na niższe piętra żeby otworzyć bramę.

Rodzaje wideodomofonów

Wyróżniamy typy wideodomofonów podzielone ze względu na różne funkcje: słuchawkowe oraz głośnomówiące czyli inaczej bez słuchawkowe, a także wieloprzewodowe, dwuprzewodowe oraz IP.

Słuchawkowe stosowane są przede wszystkim w firmach, lub miejscach gdzie istotna jest prywatność. Nawet osoby, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu co wideomonitor nie będą słyszeć osoby, która się kontaktuje.

Częściej stosowane są wideodomofony bez słuchawkowe. Idealnie sprawdzają się np. w domu. W tym przypadku rozmowa nie wymaga przytrzymywania słuchawki można więc bez przeszkód rozmawiając włączyć na panelu jakieś funkcje, lub po prostu otworzyć bramę.

Na rynku dostępne są również domofony IP, w których transmisja danych odbywa się przy pomocy sieci LAN. Jest to nowoczesne rozwiązanie, mające dużo więcej funkcji niż analogowy czy cyfrowy domofony. Zaletą jest także prosty montaż, niewymagający prowadzenia instalacji domofonowej. Posiada technologię Power over Ethernet, dzięki której zasilanie dostarczane jest przez kabel ethernetowy.