Kamera przemysłowa z polem widzenia 360 stopni

Kamera przemysłowa DCS-6010L D-LinkSystemy monitoringu mają za zadanie nie tylko zabezpieczać mienie, ale i ludzi, którzy przebywają w obserwowanym pomieszczeniu. Kamery przemysłowe pozwalają szybko reagować w sytuacji zagrożenia, na przykład pożaru. Wiadomo jednak, że taki system jest niedoskonały i nieraz udawało się go oszukać. Dotychczas częstym problemem było niewystarczające pole widzenia uzyskiwane z kamer. Z reguły umieszczane były one w rogach pomieszczenia, a dodatkowo obiektyw obejmował tylko wąski obszar. Obecnie takie ograniczenie można całkowicie wyeliminować, stosując nowatorską kamerę z polem widzenia o zakresie 360 stopni. Daje ona pełny obraz danego pomieszczenia.

Rodzaje kamer z dookolnym polem widzenia

Obecnie na rynku są dwa typy kamer o dookolnym polu widzenia. Starszy typ składa się z czterech obiektywów, które rejestrują obraz – każdy o kącie 90 stopni, a następnie przetworniki przesyłają pełny obraz do rejestratora. W takich kamerach ważne jest bardzo precyzyjne wyregulowanie zakresów kamer, aby nie nakładały się na siebie, tworząc martwy punkt.
Nowocześniejsze systemy bazują na obiektywie z soczewką typu rybie oko. Przekazuje on półkolisty obraz do komputera, gdzie jest przekształcany w normalny materiał wideo. Dodatkową zaletą są wbudowane głośnik i mikrofon, dzięki czemu możliwa jest dwustronna komunikacja. Takie zastosowanie sprawdzi się niewątpliwie w sklepach czy placówkach usługowych.
Ciekawym modelem jest kamera DCS-6010L firmy D-Link, która pracuje na bazie bezprzewodowej sieci WiFi. Współpracuje z komputerami z systemem Windows oraz ze smartfonami wyposażonymi w iOS lub Android. Kamera może też funkcjonować samodzielnie, ponieważ jest możliwość wykorzystania w niej do zapisu danych karty MicroSD/SDHC. Zastosowana w tej kamerze matryca ma aż 2 Mpix, dzięki czemu przesyłany obraz jest naprawdę dobrej jakości.
Do kamer hemisferycznych należy również model GV-FE421 wyprodukowany przez firmę Geovision. Ta kamera zaskakuje 4-Mpix obrazem, co daje bardzo dobrą ostrość widzenia, a jej funkcjonalność poszerza także zastosowanie zoomu.