Budowa prostego monitoringu mieszkania lub domu

Monitoring domuOsoby myślące o zabezpieczeniu swojego domu lub mieszkania za pomocą sieci monitoringu powinny już na początku dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz oczekiwania względem systemu. Jeśli podgląd kamer będzie obejmował wyłącznie wnętrze domu, wówczas będzie można zaoszczędzić na specjalnych kamerach, które nie będą musiały spełniać rygorystycznych wymogów jeśli chodzi o odporność na warunki atmosferyczne. W przypadku monitoringu zewnętrznego warto pokusić się o solidne urządzenia, które będą mogły się oprzeć nie tylko niesprzyjającej pogodzie, ale i próbom zniszczenia przez wandali.

Dobór odpowiedniego rodzaju kamer

Niezwykle istotne jest to, by kamery były dobrze rozmieszczone, powinny bowiem swym zasięgiem obejmować jak największy obszar. Gdy monitoring ma zabezpieczać teren wokół domu, bardzo przydają się kamery obrotowe, dzięki którym powiększa się obserwowana przestrzeń. Kamery dzielą się generalnie na dwa rodzaje: analogowe i cyfrowe. Każdy z tych typów ma swoje wady i zalety.

Kamery cyfrowe pozwalają zdecydowanie uprościć schemat typowego, domowego monitoringu. Obraz z nich przekazywany nie musi być konwertowany, tak jak ma to miejsce w przypadku kamer analogowych. Nie dochodzi też do obniżenia jakości nagrania podczas kompresowania nagranego materiału.

Kolejnym istotnym elementem w sieci monitoringu jest rejestrator, który jest w zasadzie punktem centralnym. Za jego pomocą można nie tylko rejestrować obraz przekazywany przez kamery, ale także oglądać go na żywo. Łączy się on zarówno z monitorem, jak i dyskiem twardym. Tego typu urządzenia zwykle obsługują kilka kamer, dlatego jeśli ktoś decyduje się na wprowadzenie monitoringu, już na początku powinien zadecydować, ile kamer będzie potrzebował. Obecnie na rynku można znaleźć rejestratory obsługujące nawet do szesnastu i więcej źródeł obrazu. Obraz na żywo albo ten nagrany można oglądać nawet na zwykłym telewizorze – wystarczy tylko zaprogramować odpowiedni kanał.

Potrzebne oprogramowanie zazwyczaj jest dostarczane ze sprzętem, na przykład z rejestratorami. Po jego zainstalowaniu, wystarczy skonfigurować cały system. Wielu producentów udostępnia klientom miejsce na serwerze, tak aby mogli oni mieć dostęp do monitoringu za pośrednictwem Internetu, albo oprogramowanie, za pomocą którego możliwa jest kontrola przy użyciu smartfona.